Category Archives: Socafetes

Cropover: Party Monarch and Sweet Soca results 2011

Sweet Soca
1 RPB – Once Upon a Whine
2 Biggie Irie – Can’t Be Over
3 Edwin – Good Time
4 Mikey – Jammin
5 Blood – Insane (Clapping)
6 TC feat Peter Ram – Coming Down
7 TC – That’s What I Wanna Do
8 AC – Aint Saying Nuttin
9 Mike Thompson – Coming Soon

Party Monarch
1 Mikey – Pavement Anticipation
2 Lil Rick – Crazy People
3 Edwin – Cover de Road
4 Blood – De Experience
5 TC – Blaze it up
6 Khiomal – Poze
7 Sammy Jane – Right Here
8 Eric Lewis – Tek De Dun and Go Long
9 Bret Linton – I Ready
10 Mike Thompson – Bajan Line Dance

via Faluma Blog

Grand Kadooment results 2010

HISTORICAL
1. Betty West Betty – West Productions – Hills of Colour
2. Gwyneth Squires – Silver Jubilee.
3. Trevor Chase – Ooutraje – The Many Movements of Land Ships.

TOPICAL
1. Gwyneth Squires – Silver Jubilee
2. Renee Ratcliffe – Jump Promotions – The Spirit Of The Gap
3. Anthony Layne – Contact – We Paradise

COMMUNITY
1. Quincy Jones – Youth Explosion – Crop-Over This Is Our Festival
2. Trydejiha Britynee – Bajana – Too Sweet.
3. Roseann Lewis – Bush Hall Masqueraders – We Sweet, Sugary Sweet

TRADITIONAL
1. Trevor Chase – Ooutraje – The Many Movements Of Land Ships
2. Betty West – Betty West Productions – Hills of Colour
3. Neal Robinson – Mas’ Explosion – De Bajan In We

ADVERTISING
1. Gwyneth Squires – Silver Jubilee
2. Renee Ratcliffe – Jump Promotions – The Spirit Of The Gap
3. Lyndon Clarke – Ravuz Kadooment Band – Caribbean Influences

FANTASY
1. Richard Haynes – Baje International – Free To Fly
2. Andre Elias – Rebel Vibes The Band – Paradise (City of Angels)
3. Chetwyn Stewart – Power x Four – Bajan Reef

BMA Brands of Barbados Award – Large Band
Trevor Chase – Ooutraje – The Many Movements Of Land Ships

BMA Brands of Barbados Award – Small Band
Doug Hoyte – Renegades – Tings Brown

Most Colourful Large Band
Chetwyn Stewart – Power x Four – Bajan Reef

Most Colourful Small Band
Andre Elias – Rebel Vibes The Band – Paradise (City of Angels)

HIV/AIDS Awareness Award
Pat Moore – Hope and Despair – Jump Promotions – The Spirit Of The Gap

BEST BAND ON THE ROAD – The George Dear Award
1. Trevor Chase – Ooutraje – The Many Movements Of Land Ships
2. Gwyneth Squires – Silver Jubilee
3. Betty West – Betty West Productions – Hills of Colour

FLAG PERSON
1. Sue-Ellen St Louis – Wednesday 2000 – Ties That Bind
2. Di Di Winston – Gwyneth Squires – Silver Jubilee
3. Shawntelle Marshall – Mas’ Explosion – De Bajan In We

BEST INDIVIDUAL MALE
1. Barry Seale (On The High Seas) – Jump Promotions – The Spirit Of The Gap
2. Antonio Todd (Lucky Leprechaun) – Jump Promotions – The Spirit Of The Gap
3. Alfred Clarke (Majestic Macaw) – Jump Promotions – The Spirit Of The Gap

BEST INDIVIDUAL FEMALE
1. Dawn-Lisa Callender (Aquatica) – Jump Promotions – The Spirit Of The Gap
2. Sophia Chase (The May Pole) – Ooutraje – The Many Movements Of Land Ships
3. Pat Moore (Hope and Despair) – Jump Promotions – The Spirit Of The Gap

BEST OVERSEAS BAND
A Sou Yo (bandleader Giles Vicrobeck) of Martinique.

SMALL BAND OF THE YEAR
1. Doug Hoyte – Renegades – Tings Brown
2.Trydejiha Britynee – Bajana – Too Sweet
3. Lyndon Clarke – Ravuz Kadooment Band – Caribbean Influences
Honourable Mention: Neal Robinson – Mas’ Explosion – De Bajan In We

LARGE BAND OF THE YEAR
1. Renee Ratcliffe – Jump Promotions – The Spirit Of The Gap
2. Gwyneth Squires – Silver Jubilee
3. Trevor Chase – Ooutraje – The Many Movements Of Land Ships
Honourable Mention: Mackie Holder – Wednesday 2000 – Ties That Bind

Festival Designer Of The Year
1. Renee Ratcliffe – Jump Promotions – The Spirit Of The Gap
2. Gwyneth Squires – Silver Jubilee
3. Betty West – Betty West Productions – Hills of Colour

BEST PRESENTATION
1. Gwyneth Squires – Silver Jubilee
2. Trevor Chase – Ooutraje – The Many Movements Of Land Ships
3. Renee Ratcliffe – Jump Promotions – The Spirit Of The Gap.

via nationnews.com